У цій статті поговоримо з вами більш детально про те, що таке “апостиль”, які є його види, а також на які документи обов’язково ставиться апостиль. Отже, не втрачаємо часу – поїхали!
Почнемо з того, що ж таке “апостиль”. Простими словами, це міжнародний штамп, який підтверджує підписи та печатки на офіційних документах. У 2002 році Україна приєдналася до Гаазької конвенції і після того, як Конвенція набула чинності, країни-учасники перейшли на просту процедуру апостиляції, замість складної консульської легалізації документів.
Коли вам може знадобитися апостиль?
Наприклад, ви хочете влаштуватися на роботу в Канаду або ж Данію. Роботодавець може вимагати у вас довідку про несудимість. Якщо ви вирішили проходити процедуру апостиляції самостійно, для цього вам потрібно звернутися в МЗС України, проставити апостиль, перекласти довідку на потрібну мову і завірити у нотаріуса. Тільки після цього документ буде мати юридичну силу за кордоном. У разі, якщо ви не хочете витрачати свій час, краще звернутися до компанії, яка оперативно допоможе в даному питанні 🙂
Які бувають види апостилей?
На сьогодні існують два види апостилей: традиційний і електронний. Чим же вони відрізняються?
Традиційний апостиль – це відбиток штампа, який додатково вимагає рукописне або друковане заповнення. Щоб штамп був унікальним і читабельним, міжнародне законодавство рекомендує наступні вимоги:
- штамп повинен бути квадратної форми;
- мінімальний розмір сторони кліше повинен становити 9 см;
- допускається, якщо гербова печатка виходить за рамки штампа.
Також є три способи, за якими можна розмістити апостиль на документі:
- В кінці документа на вільному місці;
- На зворотній стороні документа;
- На чистому аркуші формату А4. Цей лист прошивають з документом і він збільшує число його сторінок на одиницю. Це важливий момент, який вимагає посвідчення: місце прошивки на звороті доданого листа заклеюють щільною паперовою «зірочкою», поверх неї ставлять відбиток гербової печатки, поруч записують нове число листів документа і прізвище, ініціали та посаду особи, уповноваженої на підписання апостиля.
Електронний апостиль – готується і заповнюється спеціальною комп’ютерною програмою.Також разом з оцифрованим зображенням підпису уповноваженої особи ставиться і її електронний підпис. Замість печатки ставиться марка з поліграфічним і цифровим захистом.
Марка наклеюється на офіційний документ, а QR-код (індивідуальний для кожної марки) посилається на сайт Електронного реєстру апостилів і відкриває можливість перевірити оригінальність штампу.
На які документи потрібно ставити апостиль?
- Свідоцтво про народження, смерть, шлюб і розірвання шлюбу;
- Документи про освіту;
- Нотаріально завірені документи (доручення, заяви);
- Судові рішення;
- Документи, що засвідчують особу;
- Трудова книжка;
- Військовий квиток;
- Технічний паспорт.
Важливий момент! Апостиль не ставиться на таких документах:
- які видані закордонними дипломатичними установами України;
- адміністративних документах, що мають пряме відношення до комерційних або митних операцій;
- на документах, що мають характер листування.
Де в Україні ставлять апостиль?
- Міністерство освіти і науки – на документах про освіту.
- Міністерство юстиції – документи, які видані судовими органами, нотаріусами, органами юстиції.
- Міністерство закордонних справ – на всіх інших видах документів.
Ми можемо допомогти вам з процедурою апостиляції 🙂 Звертайтеся до нас за телефоном або залишайте свої контакти в формі на головній сторінці.